Bjärreds IBK med i toppen på division 2
Bjärreds herrlag slutar på fjärde plats i Skånes högsta serie, division 2. 13 segrar, 4 förluster och 5 oavgjorda. Hade en av de oavgjorda matcherna istället slutat med seger hade Bjärred slutat på andra plats, så jämn var serien. Truppen har under säsongen bestått av våra seniorer där Olle är den nye spelaren som verkligen visat framfötterna och Isak har kommit tillbaka efter en längre utlandsvistelse. I truppen har vi också haft ett antal 18 åriga juniorer och på slutet även yngre juniorer från JAS-laget.
Matcherna vi kommer ihåg från säsongen är tex den välspelade matchen mot Skurup hemma som Skurup till slut vann i sudden men även den gastkramande matchen mot Lomma hemma där Bjärred ledde stort men släppte upp Lomma oroväckande nära innan man stängde igen och vann rättvist.
Matchena vi vill glömma är Bjuv och Lomma borta, två uddamålsförluster mot lag som inte bjuder upp till någon vacker innebandy.
Våra poängkungar i herrlaget är som vanligt Adam och Gustav, Adam som blir 4 totalt på 58 poäng och Gustav som är 4 i den totala målligan med 36 mål. Inte illa i en serie med sammanlagt 299 spelare under säsongen.
Vi ser fram emot nästa säsong, då vi blir kvar i division 2. Oskar har kontrakt även nästa säsong och vi hoppas att de flesta spelarna stannar kvar och att vi kan fylla på truppen främst med unga hungriga killar från Bjärreds juniorlag.



























